AKCJASOS.PL Strona Główna AKCJASOS.PL
Pierwszy Polski Portal Pomocy

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Cukrzyca a ciąża-najczęściej zadawane pytania.
Autor Wiadomość
milena 
vip
współuzależniona

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2010-01-07, 20:01   Cukrzyca a ciąża-najczęściej zadawane pytania.

Ciąża i cukrzyca

Nierzadko kobiety z cukrzycą mają wiele wątpliwości w związku z planowaniem rodziny. Najczęściej pytają o następujące sprawy:

1. "Czy moje dziecko będzie miało cukrzycę?"
Ryzyko jest niewielkie. Prawdopodobieństwo, że twoje dziecko zachoruje kiedyś na cukrzycę jest prawie takie samo, jak w przypadku kobiety, która nie ma cukrzycy. Praktycznie nie zdarza się aby cukrzyca ujawniła się już u noworodka.

2. "Czy moje dziecko może mieć jakieś wady?"
Jeżeli twoje stężenia cukru we krwi będą prawidłowo kontrolowane przed i podczas ciąży, to ryzyko wystąpienia wad jest tylko nieco większe niż zwykle. W przypadku bardzo dobrej kontroli cukrzycy ryzyko jest prawie takie samo, jak u kobiety, która nie ma cukrzycy.

3. "Trzeba szczególnie uważać przed zajściem w ciążę?"
Jeszcze zanim będziesz w ciąży twoje stężenia cukru we krwi powinny być tak bliskie normy, jak to tylko możliwe. Dlatego możesz potrzebować dodatkowego szkolenia, żeby nauczyć się lepiej zmieniać dawki insuliny w zależności od aktualnego stężenia cukru we krwi. Również z tego względu jest konieczne, aby każda ciąża była planowana. Z uwagi na dobro nienarodzonego dziecka trzeba skutecznymi metodami zapobiegać ciąży nie planowanej. Jeśli stwierdzono u ciebie późne powikłania cukrzycy, możesz potrzebować dodatkowej konsultacji lekarskiej.

4. "Będą trudności w kontrolowaniu cukrzycy podczas ciąży?"
Prawidłowa kontrola cukrzycy w czasie ciąży jest możliwa. Udowodniły to same kobiety, które mimo cukrzycy zaszły w ciąże i urodziły zdrowe dzieci. Prawidłowa kontrola cukrzycy wiąże się z koniecznością samodzielnych badań stężenia cukru we krwi, odpowiednim żywieniem oraz leczeniem. Podczas ciąży potrzebna jest szczególna opieka lekarska: diabetologa, ginekologa-położnika oraz okulisty.

5. "Czy mogę rodzić drogami natury?"

Tak, oczywiście. Czasami może zajść potrzeba przyjęcia cię do szpitala, na kilka tygodni przed terminem porodu.

6. "Co mogę powiedzieć mojej rodzinie?"
To, że przy prawidłowej kontroli cukrzycy możesz mieć zdrowe dziecko. Poproś członków twojej rodziny, by towarzyszyli ci przy kolejnych wizytach u lekarza.

7. "Czy będę mogła karmić piersią?"
Oczywiście. Zupełnie tak samo jak kobieta, która nie ma cukrzycy.

8. "A późne powikłania?"
Ciąża nie przyczynia się do ujawnienia późnych powikłań. Jeśli zaś są one już obecne, to przy zachowaniu właściwego leczenia nie dochodzi zwykle do ich nasilenia.

Odpowiedz do tematu