To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
AKCJASOS.PL
Pierwszy Polski Portal Pomocy

Czytelnia - "Potrafię przeżyć dobry dzień"

kahape - 2014-04-04, 14:02
Temat postu: "Potrafię przeżyć dobry dzień"
Afirmacje to słowa - wsparcia, które przynoszą nadzieję i energię.
Ale nie wszystkie słowa - klucze są skuteczne.
Zamiast powtarzać „Jestem wspaniała” lepiej powiedzieć sobie „Potrafię przeżyć dobry dzień” - radzi dr Ewa Woydyłło.

Paulina Pająk: W niektórych poradnikach można przeczytać, że pomocna jest autoafirmacja: powtarzanie sobie zdań „jestem wspaniała” czy „dam sobie radę”. Czy ta recepta nie jest zbyt prosta?

Ewa Woydyłło: – Nie jestem przeciwniczką autoafirmacji. Ale znalezienie tej właściwej, pasującej idealnie do danej osoby, zajmuje wiele czasu w procesie terapii.
Dlatego jako autoafirmację uniwersalną polecałabym raczej stwierdzenie: „Potrafię przeżyć dobry dzień”.
Jest to osiągalne dla większości z nas, choć wymaga pewnego zaangażowania i odpowiednich umiejętności.
Natomiast jeśli przekonanie „jestem wspaniała” pozostaje w sprzeczności z niekorzystną samooceną, to prawdopodobnie pogorszy samopoczucie, a nie poprawi.

Dr EWA WOYDYŁŁO jest psychologiem i psychoterapeutką. Pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz w Fundacji Batorego. Napisała wiele książek, m.in.: Poprawka z matury; W zgodzie ze sobą, Rak duszy. O alkoholizmie (wyróżnioną w II edycji Nagrody Teofrasta) oraz Bo jesteś człowiekiem.

http://www.charaktery.eu/...bry-dzie%C5%84/